Chropowatość powierzchni
„Chropowatość powierzchni to jedna z najważniejszych „cech” powierzchni elementów, powierzchni w sensie fizycznym rozumianej jako granica pomiędzy przedmiotem a otoczeniem. Chropowatość powierzchni to nic innego jak zbiór parametrów, które opisują „jakość” wykonanej powierzchni. Jakość w konkretnym, zdefiniowanym zastosowaniu. Każde zastosowanie (szczególnie zastosowania specjalne) kontrolowane powinno być odpowiednim parametrem chropowatości, tym, który zapewni odpowiednie właściwości tej powierzchni”
Tak wygląda wstęp do nowego szkolenia, które pojawiło się w portalu rysunektechniczny24.pl. To szkolenie wchodzi w część pakietu szkoleń z szeroko pojętej wiedzy nt. świadomego czytania rysunku technicznego. W ten sposób, pakiet pięciu szkoleń w zdecydowanie bardziej niż w podstawowym zakresie wyjaśnia wszelkie zagadnienia związane z poprawną interpretacją rysunku technicznego. Najnowszy kurs dotyczący chropowatości powierzchni to w sumie 4 rozdziały, 60min materiału. W tym szkleniu omówione zostały najważniejsze informacje dotyczące zagadnienia chropowatości powierzchni – filtracja sygnału, parametry chropowatości, typowe zastosowania, oznaczenia na rysunku oraz pomiar. Wszystkie te informacje to w sumie 5 filmów video.
To szkolenie to idealne uzupełnienie dostępnych czterech kursów – w zasadzie jest to domknięcie tematu tak, aby dostępne szkolenia tworzyły podstawową i bogatą bazę wiadomości nt. rysunku technicznego.
Zapraszam do udziału w szkoleniach!
Jak wygląda sprawa z oznaczaniem chropowatosci standardowych gwintów?
Czy przy oznaczeniu takiego gwintu, jego chropowatość wynika z chropowatości ogólnej na rysunku ? Czy może w takim przypadku gwity powinny być wykonane w jakiejść „standardowej” chropowatości. Jeśli tak to jaka norma o tym mówi ? W ISO 965 niestety niestety nic takiego nie widziałem.
I jeszcze drugie pytanie. Czy dla wyrobów z tworzywa np. uszczelka z gumy, oznaczenia chropowatości stosuje się analogicznie do wyrobów metolowych ?