fbpx
Ładowanie…

Rysunek Techniczny GD&T/GPS

Szkolenia online: PODSTAWY - GD&T - ADVANCED - ISO286 - CHROPOWATOŚĆ POWIERZCHNI
przewiń w dół

Kilka słów o równoległości płaszczyzny

Pomimo, iż jeszcze nie pisaliśmy czym są dokładnie tolerancje kierunku, jak je interpretować, jak wygląda pole tolerancji – spróbujmy przeanalizować jedno z najbardziej popularnych wymagań geometrycznych w GD&T – równoległość powierzchni do powierzchni. Czym jest powierzchnia?  Dla potrzeb interpretacji rysunku technicznego to nic innego jak zbiór punktów.

 

Czym jest tolerancja równoległości? Jest to wymaganie, gdzie wszystkie punkty rzeczywiste elementu (w tym wypadku powierzchni płaskiej) muszą znaleźć się w polu tolerancji (a więc zbiór punktów ma znaleźć się w polu tolerancji).

 

W czym problem? Spróbujmy zmierzyć poniższe wymaganie:

równoległość GD&T
Wymaganie równoległości powierzchni

Do pomiaru tego wymagania będziemy potrzebowali: stołu pomiarowego, wysokościomierza i czujnika zegarowego.

Kostkę instalujemy płaszczyzną bazową na stole, „podjeżdżamy” czujnikiem zegarowym do płaszczyzny sprawdzanej, ustawiamy zero i….tak wyzerowanym czujnikiem (w zablokowanej w pozycji „0” wysokości) wykonujemy badanie całej powierzchni (przesuwamy czujnik po powierzchni). Odchyłka równoległości to nic innego, jak różnica minimalnego i maksymalnego odchylenia czujnika od pozycji „0” (a więc wysokość najniższego i najwyższego punktu rzeczywistego powierzchni od bazy -A-).

Dlaczego?

Dlatego, iż właśnie sprawdziliśmy, czy wszystkie punkty powierzchni rzeczywistej znajdują się w polu tolerancji wymagania równoległości płaszczyzny. Pole tolerancji w tym przypadku to przestrzeń pomiędzy dwiema wzajemnie równoległymi powierzchniami, które są równoległe do elementu bazowego.  Jeżeli różnica wysokości rzeczywistych punktów ekstremalnych powierzchni będzie większa niż wymaganie równoległości, to niestety płaszczyzna jest nierównoległa więcej niż dopuszczalny maksymalny błąd.

W tym opisie da się zauważyć jeszcze jedną ciekawą rzecz – ile w takim wypadku wynosi maksymalna dopuszczalna płaskość sprawdzanej powierzchni?

W większości przypadków pomiar na maszynie pomiarowej polega na odtworzeniu pomiaru z użyciem klasycznych metod pomiarowych.

Jak więc w takim wypadku zmierzyć wymaganie równoległości powierzchni mając do dyspozycji maszynę współrzędnościową (lub np. ramię pomiarowe)? Czy pomiar będzie polegał na próbkowaniu (zbieraniu) punktów sprawdzanej powierzchni, następnie łączeniu tych punktów w płaszczyznę i sprawdzeniu równoległości tej płaszczyzny w odniesieniu do płaszczyzny bazowej -A-?

No właśnie nie do końca…..dlaczego?

5 komentarzy do „Kilka słów o równoległości płaszczyzny

 1. Wg mnie można:
  a) po zainstalowaniu części na CMM należy wyrównać układ cześci do płaszczyzny bazowej A (płaszczyzna przylegajaca – np. stół maszyny) i następnie wykonać pomiar płaszczyzny sprawdzanej poprzez próbkowanie punktów. Równoległość można zaraportować jako dystans pomiędzy punktem minimalnym i maksymalnym płaszczyzny w osi prostopadłej do bazy A – czyli analogicznie do pomiaru manulanego z wykorzystaniem czujnika i wysokościomierza; lub
  b ) zaraportować odchyłkę równoległości z tolerancją pomniejszoną o wartość zaoobserwowaną odchyłki płaskości.

 2. A jak zmieni sie interpretacja i sposób pomiaru jeśli zamiast tolerancji równoległości umieścić tolerancje profilu (zarysu lub całej powierzchni) ?

  1. Otóż po zastosowaniu tolerancji kształtu wyznaczonej powierzchni, interpretacyjnie nic tutaj się nie zmieni. Pomiar będzie realizowany dokładnie tak samo (dla tego przypadku)

 3. z CMM lub skanem można tak zrobić tylko należy uważać na coś takiego jak RMS przy wyznaczaniu płaszczyzny, oraz na wsp. sigma. W szczególności należy to mieć na uwadze kiedy interesuje nas różnica max-min.
  Na powyższe wpływa również chropowatość powierzchni mierzonych

Dodaj komentarz