fbpx
Ładowanie…

Rysunek Techniczny GD&T/GPS

Szkolenia online: PODSTAWY - GD&T - ADVANCED - ISO286 - CHROPOWATOŚĆ POWIERZCHNI
przewiń w dół

Co z tym wymiarem?

Czy wymiar zapisany na rysunku jako Ø20,00±0,10 oznacza to samo wg norm ISO oraz ASME? Tutaj należy się zastanowić czym jest wymiar.

Wg definicji stosowanej w GD&T/GPS, jest to jest to wartość liczbowa długości, wyrażona w odpowiednich jednostkach miary. W sensie tej definicji powyższy zapis oznacza to samo wg norm ISO oraz ASME.

Niestety w praktyce użycie takiego zapisu nie oznacza takiej samej interpretacji wymiaru. Jest to związane z podstawowymi zasadami tolerowania, które obowiązują dla poszczególnych systemów.

wymiar dwupunktowy
pomiar wymiaru dwupunktowego

W normach ISO podstawową zasadą tolerowania jest zasada niezależności – wg tej interpretacji wymiar, należy rozumieć jako wymiar dwupunktowy. Oznacza to, iż żadna inna charakterystyka nie jest i nie może być brana pod uwagę w momencie sprawdzania wymiaru.

Dwa podstawowe systemy wymiarowania (systemy zapisywania definicji produktu) to system ASME oraz ISO.

W przypadku ASME – wymiar rozumiany jest jako wymiar czynny (pasowania). Wg tej interpretacji, wymiar należy rozumieć jako  wymiar dwupunktowy + błędy kształtu.

Co to oznacza w praktyce, jakie są tego konsekwencje, jak interpretować wymiar (wymaganie domyślne) wg norm ISO oraz ASME oraz przede wszystkim jakie rozróżniamy typy wymiarów – rozwiniemy ten temat w kolejnych wpisach, natomiast jest to bardzo szczegółowo wyjaśnione w naszym szkoleniu GD&T/GPS.

Dodaj komentarz