fbpx
Ładowanie…

Rysunek Techniczny GD&T/GPS

Szkolenia online: PODSTAWY - GD&T - ADVANCED - ISO286 - CHROPOWATOŚĆ POWIERZCHNI
przewiń w dół

Modyfikatory GD&T

Modyfikatory – czym właściwie są? Jak sama nazwa wskazuje – modyfikatory to zestaw symboli, które wprowadzamy na rysunek (najczęściej w ramce tolerancji) aby zmodyfikować wymaganie podstawowe. Jest to rodzaj dodatkowej informacji, która zmienia kontekst tego wymagania.

Modyfikatorów jest dużo – każdy z nich ma inne zastosowanie, a co za tym idzie inną definicję. W zasadzie tylko kilka z nich jest często używanych w przemyśle, natomiast niektóre są bardzo rzadkie w użyciu.

Najczęstsze miejsce wstawiania modyfikatora to ramka tolerancji. Modyfikator to symbol, który składa się z odpowiedniej litery w kółku. Wstawiamy go w drugim segmencie ramki tolerancji tak, aby wskazać iż modyfikacji podlega pole tolerancji. Można ich również używać w konfiguracji z elementami bazowymi. Wtedy oznacza to, iż mamy dodatkową możliwość modyfikowania wymagania w odniesieniu do baz.

Zastosowanie modyfikatora w ramce tolerancji ma na celu modyfikację wymagania podstawowego.

.

zasada maksimum materiału
Ramka Tolerancji – Modyfikator MMC

.

Każdy modyfikator ma swoją nazwę: wymaganie maksimum materiału, wymaganie minimum materiału, wymaganie wzajemności, zewnętrzne pole tolerancji itd. Oczywiście zasada działania każdego modyfikatora jest inna i wymaga dokładniejszego opisania (co nastąpi w późniejszych wpisach). Poniższy schemat pokazuje typowe modyfikatory w systemach ISO oraz ASME.

.

modyfikatory GD&T
Modyfikatory – ramka tolerancji

Dodaj komentarz