fbpx
Ładowanie…

Rysunek Techniczny GD&T/GPS

Szkolenia online: PODSTAWY - GD&T - ADVANCED - ISO286 - CHROPOWATOŚĆ POWIERZCHNI
przewiń w dół

Czy potrzebuję GD&T na rysunku?

Co to w zasadzie jest GD&T? Geometrical Dimensioning & Tolerancing (wymiarowanie i tolerowanie geometryczne) – zbiór wymagań, symboli oraz definicji stosowanych na rysunku technicznym w celu zdefiniowana dopuszczalnej odchyłki geometrii przedmiotu od geometrii nominalnej. GD&T jest narzędziem pozwalającym definiować oraz kontrolować geometrię wyrobu.

GD&T to nie tylko umiejętność zadawania wymiarów na rysunku technicznym – to także umiejętność ich poprawnego odczytywania oraz interpretowania. To właśnie od poprawnej interpretacji wymagań rysunkowych zależy mn. jakość produkcji danego przedsiębiorstwa.

Wymiarowanie i tolerowanie geometryczne poprzez jasne zasady i definicje a także zbiór symboli wprowadza jednoznaczność na rysunek techniczny. Rysunek bez użycia GD&T zawsze pozostaje niejednoznaczny w interpretacji (może nie zawsze, ale o tym w innym wpisie).

Biegłe posługiwanie się narzędziem jakim jest GD&T jest niezwykle ważną umiejętnością na każdym poziomie organizacji produkcyjnej – od działu konstrukcyjnego, poprzez dział jakości aż po działy technologiczne. Ważne jest to, aby zapisy na rysunku technicznym były zrozumiałe dla wszystkich, którzy mają z nim do czynienia.

W wielu przypadkach przedsiębiorstwa produkcyjne realizują zlecenia dla wielu firm – co za tym idzie pracują w różnych systemach (ASME, ISO lub innych).  Niestety reguły i definicje różnią się w zależności od zastosowanego systemu – dlatego tak ważne jest aby nie tylko rozumieć język jakim jest GD&T, lecz również znać różnice pomiędzy każdym z systemów. W większości przypadków reguły nie odbiegają od siebie znacząco – niemniej jednak da się zauważyć różnicę. Niekiedy te dyskretne różnice zmieniają znacząco interpretację danego wymagania a co za tym idzie – otrzymujemy np. niepewny wynik pomiaru (innymi słowy: czy zmierzyliśmy dokładnie to, co zdefiniował konstruktor?).

Pamiętaj – GD&T to nic innego jak wymiarowanie i tolerowanie geometryczne. To nie tylko umiejętność zadawania wymagań na rysunku, to także umiejętność ich poprawnej interpretacji. Sam termin „GD&T” jest typowy dla norm ASME, natomiast terminem stosowanym w normach ISO jest „GPS” – Geometrical Product Specification

Co wyróżnia rysunek, na którym zastosowano GD&T? Oczywiście na takim rysunku znajduje się zestaw dedykowanych symboli, modyfikatorów i specyficznych zapisów, które są charakterystyczne dla tego systemu. Jednym z takich charakterystycznych zapisów jest zapis wymagania za pomocą ramki tolerancji geometrycznej (co to jest ramka, jakie są jej funkcje, typowy wygląd, modyfikatory – to w kolejnych wpisach).

Ramka tolerancji – jeden z typowych elementów systemu GD&T/GPS

 

Odpowiadając na pytanie zadanie w tytule tego wpisu: TAK. GD&T jest systemem, którego potrzebuję tworząc dokumentację techniczną….ale czy zawsze jest konieczne wprowadzanie go na rysunek? O tym w kolejnym wpisie.

 

Dodaj komentarz