fbpx
Ładowanie…

Rysunek Techniczny GD&T/GPS

Szkolenia online: PODSTAWY - GD&T - ADVANCED - ISO286 - CHROPOWATOŚĆ POWIERZCHNI
przewiń w dół

Czy potrzebuję GD&T na rysunku?

Co to w zasadzie jest GD&T? Geometrical Dimensioning & Tolerancing (wymiarowanie i tolerowanie geometryczne) to nic innego jak zbiór wymagań, symboli oraz definicji stosowanych na rysunku technicznym w celu zdefiniowana dopuszczalnej odchyłki geometrii przedmiotu od geometrii nominalnej. GD&T jest narzędziem pozwalającym definiować oraz kontrolować geometrię wyrobu.

GD&T to nie tylko umiejętność zadawania wymiarów na rysunku technicznym – to także umiejętność ich poprawnego odczytywania oraz interpretowania. To właśnie od poprawnej interpretacji wymagań rysunkowych zależy mn. jakość produkcji danego przedsiębiorstwa. Jakość w sensie ogólnym – jakość pracy, jakość rysunków, jakość komunikacji – ostatecznie te wszystkie elementy przekładają się na jakość wyrobu.

Wymiarowanie i tolerowanie geometryczne poprzez jasne zasady i definicje a także zbiór symboli wprowadza jednoznaczność na rysunek techniczny. Rysunek bez użycia GD&T zawsze pozostaje niejednoznaczny w interpretacji (może nie zawsze, ale o tym w innym wpisie).

Biegłe posługiwanie się narzędziem jakim jest GD&T jest niezwykle ważną umiejętnością na każdym poziomie organizacji produkcyjnej – od działu konstrukcyjnego, poprzez dział jakości aż po działy technologiczne. Ważne jest to, aby zapisy na rysunku technicznym były zrozumiałe dla wszystkich, którzy mają z nim do czynienia. To błahe stwierdzenie ma za sobą większy sens – w biegłym posługiwaniu się rysunkiem technicznym nie chodzi o to, aby znać nazwy symboli w ramce tolerancji. Tutaj kluczowe jest zrozumienie definicji każdego z symboli tak, aby zrozumieć sens ich zastosowania na rysunku. To z kolei ma na celu wyeliminowanie wszelkich niejasności. Im mniej z kolei niejasności oraz niejednoznaczności – wytworzenie elementu staje się po prostu bardziej efektywne (w sensie jakości, kosztów oraz czasu). Zrozumienie sensu zapisów pozwala także na wprowadzenie odpowiedniej technologii, dobranie optymalnych procesów produkcyjnych oraz kontrolnych. Tzw. technologiczność konstrukcji jest tutaj kluczowa. Bez zrozumienia podstaw GD&T (lub GPS) owa technologiczność konstrukcji nie będzie na wysokim, oczekiwanym poziomie. Bez tego z kolei wracamy do punktu wyjścia – niezrozumienie zapisów rysunkowych prowadzi do niskiej jakości produkowanych elementów.

W wielu przypadkach przedsiębiorstwa produkcyjne realizują zlecenia dla wielu firm – co za tym idzie pracują w różnych systemach (ASME, ISO lub innych).  Niestety reguły i definicje różnią się w zależności od zastosowanego systemu – dlatego tak ważne jest aby nie tylko rozumieć język jakim jest wymiarowanie i tolerowanie geometryczne lecz również znać różnice pomiędzy każdym z systemów. W większości przypadków reguły nie odbiegają od siebie znacząco – niemniej jednak da się zauważyć różnice. Niekiedy te dyskretne różnice zmieniają znacząco interpretację danego wymagania a co za tym idzie – otrzymujemy np. niepewny wynik pomiaru (innymi słowy: czy zmierzyliśmy dokładnie to, co zdefiniował konstruktor?).

Ramka tolerancji – jeden z podstawowych elementów systemu GD&T/GPS

Pamiętaj – GD&T to nic innego jak wymiarowanie i tolerowanie geometryczne. To nie tylko umiejętność zadawania wymagań na rysunku, to także umiejętność ich poprawnej interpretacji. Sam termin „GD&T” jest typowy dla norm ASME, natomiast terminem stosowanym w normach ISO jest „GPS” – Geometrical Product Specification

Odpowiadając na pytanie zadanie w tytule tego wpisu: TAK. GD&T jest systemem, którego potrzebuję tworząc dokumentację techniczną….ale czy zawsze jest konieczne wprowadzanie go na rysunek? O tym w kolejnym wpisie.

Dodaj komentarz