fbpx
Ładowanie…

Rysunek Techniczny GD&T/GPS

Szkolenia online: PODSTAWY - GD&T - ADVANCED - ISO286 - CHROPOWATOŚĆ POWIERZCHNI
przewiń w dół

Jakie są korzyści ze znajomości GD&T/GPS?

Czy warto rozumieć system GD&T/GPS? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – TAK.  Dlaczego jest to takie ważne?

Wymiarowanie i tolerowanie geometryczne to nie tylko suche definicje, regułki i normy. Za tym systemem stoi koncepcja tworzenia rysunków przede wszystkim funkcjonalnych. Oczywiście właściwe użycie systemu GD&T na rysunku nie polega na przeniesieniu wymagań 1:1 z normy – przecież normy nie opisują wszelkich przypadków i zastosowań. Sztuka polega na tym, aby tak użyć tego narzędzia, aby oddać ideę funkcjonalności części, jednocześnie nie tracąc  jednoznaczności oraz sensu wymagań.

Normy to reguły, zasady i wytyczne, natomiast nadanie wymagań i stworzenie pełnej definicji produktu należy do konstruktora.

Wymiarowanie i Tolerowanie geometryczne daje nam gigantyczne możliwości zastosowania wszelkich zapisów i wymagań – należy je tylko odpowiednio zdefiniować. Aby to zrobić – należy je przede wszystkim dokładnie zrozumieć. Bez tego – cała koncepcja jest nieużyteczna.

Zadaniem tego bloga będzie dokładnie próba przekazania wiedzy na temat GD&T/GPS w jasny i czytelny sposób. Będzie tutaj dużo przykładów, trochę zadań, trochę zagadek – jednym słowem postaramy się, aby nie było nudo.

Natomiast – dokładnie, aby nie było za bardzo „nudno” i akademicko, wpisy pozostaną na pewnym poziome ogólności tak, aby nie zagłębiać się w meandry definicji i szczegółów poszczególnych zapisów z norm. Jeżeli jakikolwiek temat wzbudzi zainteresowanie i skłoni do dalszych przemyśleń – najlepszym źródłem wiedzy pozostanie odpowiednia norma. 

Dodaj komentarz