fbpx
Ładowanie…

Rysunek Techniczny GD&T/GPS

Szkolenia online: PODSTAWY - GD&T - ADVANCED - ISO286 - CHROPOWATOŚĆ POWIERZCHNI
przewiń w dół

Wymaganie Maksimum Materiału

Wymaganie maksimum materiału (MMC lub MMR) to wymaganie, które obecnie ma szerokie zastosowanie w wymiarowaniu i tolerowaniu geometrycznym. Ogólnie rzecz ujmując reguła ta pozwala na zwiększenie rozmiaru pola tolerancji w zależności od rozmiaru wykonanego elementu. Idea i definicja wymagania maksimum materiału jest niemalże identyczne wg systemów ISO oraz ASME.

Mówiąc o polu tolerancji i interpretując w ten sposób (sprawdzanie czy element – oś- znajduje się w polu tolerancji) mamy na myśli tzw. interpretację osiową. Interpretacja osiowa nie oddaje w pełni istoty wymagania maksimum materiału. Z założenia wymaganie maksimum materiału ma na celu „usprawnienie” procesu produkcji części w ten sposób, że zatwierdzane są produkty, które bez stosowania tego wymagania byłyby odrzucone. Produkty te są poza podstawowym limitem rysunkowym, natomiast ciągle są funkcjonalne. Podstawowym kryterium stosowalności tej reguły są części przeznaczone do montażu.

Wymaganie maksimum materiału to nic innego jak możliwość zwiększenia wskazanej wartości odchyłki geometrycznej ponad pokazany w ramce tolerancji limit. Wartość zwiększenia tej odchyłki zależy od rzeczywistego (odpowiedniego rodzaju)  rozmiaru wykonania tego elementu.

Zastosowanie zasady maksimum materiału w wymaganiu tolerancji pozycji

Odnosząc zastosowanie tej reguły głównie do montażu elementów, interpretacja osiowa jest nie tyle ważna co interpretacja powierzchniowa. To właśnie interpretacja powierzchniowa jest nadrzędna w przypadku wymagania maksimum materiału. To właśnie wg tej interpretacji powinna odbywać się kwalifikacja detali pod względem zgodny/niezgodny. Ujmując rzecz w wielkim skrócie chodzi o to, że nie tyle interesuje nas pozycja osi (wyznaczonej odpowiednim algorytmem) elementu (interpretacja osiowa),  co „pozycja powierzchni” (a dokładniej – stan wirtualny maksimum materiału). Detale nie montują się na osiach, detale montują się na rzeczywistych powierzchniach.  Interpretacja osiowa natomiast jest pewnym uproszczeniem wymagania maksimum materiału zdefiniowanym głównie po to, aby możliwe było łatwe odniesienie wymagań maksimum materiału na polu współrzędnościowej techniki pomiarowej.

Co to dokładnie jest interpretacja osiowa, interpretacja powierzchniowa, jak i kiedy stosować wymaganie maksimum materiału, czy wymaganie maksimum materiału to to samo co stan maksimum materiału, jak wprowadzać na rysunek wymaganie maksimum materiału – to wszystko w kolejnych wpisach. Zapaszmy do lektury.

 

Dodaj komentarz