fbpx
Ładowanie…

Rysunek Techniczny GD&T/GPS

Szkolenia online: PODSTAWY - GD&T - ADVANCED - ISO286 - CHROPOWATOŚĆ POWIERZCHNI
przewiń w dół

Płaskość – pomiar

Krótko o pomiarze wymagania płaskości. Jak wykonać go w warunkach warsztatowych? co potrzebujemy do oceny wymagania płaskości i jak interpretować wynik? Poniżej jeden ze sposobów.

pomiar płaskości

setup dla pomiaru płaskości

 • Do wykonania pomiaru potrzebne są: stół pomiarowy, wysokościomierz oraz czujnik zegarowy.
 • Procedura pomiarowa polega na ustawieniu detalu na stole pomiarowym tak, aby dostępna była powierzchnia sprawdzana (detal ustawiony powierzchnią przeciwną do powierzchni sprawdzanej).
 • Powierzchnię należy badać czajnikiem zegarowym i odczytać wskazanie.
 • Jeżeli wskazanie nie przekroczy wymagania – detal należy uznać jako zgodny.
 • Jeżeli wskazanie przekroczy tolerancję rysunkową – należy zastosować inną metodę kontroli.
 • Metoda pomiaru bada równoległość badanej powierzchni do powierzchni przeciwnej. W przypadku gdy wskazanie mieści się w zadanej tolerancji rysunkowej – powierzchnia jest na pewno zgodna co do płaskości. W przypadku gdy wskazanie przekracza tolerancję, nie można jednoznacznie stwierdzić czy badana powierzchnia jest niepłaska czy też nierównoległa do powierzchni przeciwnej.
 • Metoda pomiaru jest nieodpowiednia dla tolerancji poniżej 0,007mm.
 • Nie ma możliwości podania wartości liczbowej odchyłki.
 • Nie ma możliwości zastosowania metody pomiaru, w przypadku niestabilności powierzchni dolnej.
 • Metoda cechuje się dużą niezawodnością.

4 komentarze do „Płaskość – pomiar

 1. Witam,
  Mam nadzieję, że w późniejszych postach to nie jest wytłumaczone bo zacząłem czytać od pierwszych artykułów.
  Pytanie – to jaka jest różnica w tej metodzie pomiarowej pomiędzy płaskością, a równoległością.
  Rozumiem, że przy pomiarach CMM, można te dwie rzeczy rozgraniczyć – tworząc bazę albo na stole granitowym, albo na badanej powierzchni. Rozumiem, że równoległość – w tym przypadku to badana powierzchnia i stół granitowy (a nie spód detalu).
  Czy przy użyciu takiego ustawienia czujnik/stół – można zbadać równoległość góry i dołu badanego detalu?
  Widzę, że jeden z punktów to trochę tłumaczy, ale prosiłbym o rozwinięcie 🙂
  pozdrawiam!

 2. Tutaj tak na prawdę mierzymy dokładnie równoległość. Ponieważ tolerancja równoległości zawiera w sobie tolerancję płaskości (a więc, jeżeli powierzchnia detalu jest niepłaska 0,05 to na również jest nierównoległa na pewno już 0,05).
  Dlatego, jeżeli błąd wskazania będzie ponad wymaganie rysunkową, należy badać płaskość już inną metodą – bezpośrednio mierzącą płaskość. Dlaczego? Ponieważ nie wiadomo, czy wskazanie czujnika pochodzi od błędu płaskości czy równoległości. Jeżeli wskazanie czujnika jest w tolerancji – nie ma to znaczenia.

 3. Witam, nasunęła mi się taka 'rokzmina’. Jeśli ustawimy detal na stole granitowym, to detal leży na płaszczyźnie stycznej do geometrii rzeczywistej, a dokładniej jeśli dobrze myślę, na 3 najwyższych punktach. Wtedy ta płaszczyzna jest bazą pomiarową. Co w przypadku gdy chcemy zmierzyć równoległość dwóch powierzchni, przy czym obie powierzchnie są dostępne dla CMM. Wtedy baza pomiarowa będzie płaszczyzną aproksymowaną ze zbioru punktów geometrii jednej z powierzchni. A więc baza pomiarowa będzie różnić się od bazy ze sposobu pierwszego. Czy ten drugi sposób jest w ogóle poprawny i wykorzystywany w praktyce warsztatowej? Przedmiotem może być kostka prostopadłościenna mierzona na te dwa sposoby.

Dodaj komentarz